Ver. 1.0 Beta, Nie masz kompilatora? Teraz możesz pisać skrypty ONLINE! Wersja podstawowa -nie zawiera wszystkich poleceń Pascala. Służy do nauki podstaw

Krótka historia Turbo Pascala, Instalacja programu, ważne skróty klawiszowe

Pascal

Wsteczwstecz Turbo Pascal
W góręw górę Podstawy Pascala
Dalejdalej Pierwsze programy

Krótka historia Turbo Pascala, Instalacja programu, ważne skróty klawiszowe

Wstęp do programowania


Podstawowe informacje
Download i Instalacja
Skróty Klawiszowe



Podstawowe informacje


Język programowania Pascal został opracowany przez Niklausa Wirtha w 1970 roku. Za podstawę tego języka posłużył inny o nazwie 'Algol' (Algorithmic Language). 'Pascal' otrzymał swoją nazwę od nazwiska znanego francuskiego fizyka, matematyka i filozofa Blaise'go Pascala (który jest najbardziej znany z jednostki ciśnienia -Paskal nadanej by upamiętnić naukowca).


Turbo Pascal to nie język programowania lecz najbardziej znany edytor języka programowania o nazwie „Pascal”.


Dlaczego uczyć się w nim programować?

Obecnie można znaleźć dobrze płatną pracę w środowisku programistycznym języka Pascal -Delphi. Delphi ma wiele identycznych poleceń jak Pascal. Pomijając różnice,  z pewnością dobrze zrozumiesz problemy podstawowe, które mogą mieć wpływ na optymalizację Twoich przyszłych programów (np. korzystanie z assemblera, szybkie kopiowanie pamięci).


Z programowaniem w Pascalu to tak jak z własnoręcznym robieniem frytek. Nie kupujesz w supermarkecie tylko wiesz co jesz.


Poza tym dobry programista nie ma trudności z nauczeniem się nowego języka. Najtrudniejszy zawsze jest ten pierwszy język -dobrze więc, by był dość łatwy -właśnie jak Pascal.


Jeśli opanujesz podstawy Pascala, świetnie sobie poradzisz z programami wymagającymi dużych prędkości. Będziesz wiedział jak zbudować metody, które potrafią zaskoczyć i być bardziej efektywne.


Download i Instalacja


Na tej stronie znajduje się Borland Pascal. Znajdziesz go w dziale download.


Turbo Pascala nie trzeba instalować, wystarczy dodać skrót na plik BP/BIN/TURBO.EXE i go uruchomić. Jest to plik odpowiedzialny za uruchomienie edytora. Po pierwszym uruchomieniu warto ustawić kilka katalogów.



Ustawienia przy pierwszym uruchomieniu
Wejdź w Options->Directories


EXE & TPU - Tam znajdą się skompilowane (ostatecznie utworzone) programy w postaci plików .exe, czyli wykonywalnych. Te pliki będzie można uruchamiać bez potrzeby posiadania Pascala. Z tamtej lokalizacji będą też uruchamiane. Do tego katalogu dobrze jest skopiować pliki z katalogu BGI (Egavga.bgi, oraz czcionki .chr), gdy korzystasz z biblioteki graph - operacji graficznych.


Unit directories - Tu powinny być ścieżki do Twoich modułów, czyli zbiorów funkcji Twoich programów. Jeśli zaczynasz programowanie, nie masz jeszcze własnych modułów. Gdy jednak masz już dużo własnych bibliotek, warto porozmieszczać je w katalogach i dodać po średniku do Unit directories


Standardowa rozdzielczość w trybie tekstowym to 80x25 (Zmieści się 80 znaków w poziomie i 25 linijek w pionie). W Options->Enviroment->Editor można ją przestawić na 80x40. Widać wtedy więcej linii kodu na raz.


Zapis ustawień nie jest automatyczny. Żeby zachować zmiany wybierz Options->Save turbo.tp



Skróty Klawiszowe


Skróty klawiszowe potrafią zaoszczędzić sporo czasu. Programiści dość rzadko posługują się myszką w celu kompilacji programów, przechodzenia w inne miejsce kodu. Tobie również polecam zapoznanie się ze skrótami klawiszowymi, które po kilku dniach okażą się naprawdę pomocne w szybkim pisaniu kodów.


Najpopularniejsze skróty:

Uruchomienie programu: Run->Run (Control + F9)

Zaznaczanie kodu Shift + Strzałki

Kopiowanie kodu Crtl + Insert

Wycinanie Shift + Delete

Wklejanie Shift + Insert

Wcinanie kodu w prawo (porządkowanie kilku linijek zaznaczonych) Ctrl + K, potem I

Wcinanie kodu w lewo (porządkowanie kilku linijek zaznaczonych) Ctrl + K, potem U

Przejście do końca linii End

Przejście do początku Home

Szybkie poruszanie w dół i w górę:  Page Up, Page Down

Zapis pliku F2

Otworzenie pliku F3


Strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług Google (reklamy, statytyki) oraz Facebook. Jeśli chcesz zablokować pliki cookies wyłacz je w swojej przeglądarce. Potrzebujesz pomocy? kliknij